سر فصل خبر ها


طراحی ایرانی در فروشگاه ویکتوریا بکهام توسط معمار ایرانی

ویکتوریا بکهام همسر فوتبالیست مشهور، فروشگاه ویکتوریا را با طراحی معمار ایرانی پروفسور فرشید موسوی در شهر لندن تاسیس کرد.

فرشید موسوی، متولد ۱۳۴۴ در شیراز، معمار و استاد ایرانی علوم معماری مدرسه طراحی دانشگاه هاروارد آمریکا است.وی در دانشگاه‌های کلمبیا و پرینستون به عنوان مشاور فعالیت می‌کند.پروفسور فرشید موسوی از جمله کارشناسان سرشناس معماری در جهان به حساب می‌آید.

این فروشگاه نزدیک به 6000 مترمربع مساحت دارد و بیشتر شبیه به یک گالری هنری است تا یک فروشگاه لباس!

بازدیدکنندگان  از درب ورودی تعبیه شده در طبقه اول وارد می‌شوند. در انتهای طبقه همکف روی یک دیورا تماما یک اسلاید باز تعبیه شده ‌است که در باز کردن فضای نقره‌ای و سفید فروشگاه نقش اساسی دارد. در سقف فروشگاه تماما آینه ضد زنگ نصب شده است. تمامی چوب لباسی‌ها هر یک به تنهایی از یک زنجیر از سقف آویزان هستند. سقف طبقه اول بتونی و مشبک شکل الماس‌گونه دارد. بخش مورب از کف و سقف با هدف ایجاد ارتباط بصری بین سه طبقه مساحت ۵۶۰ متری این فروشگاه ایجاد شده است به راه پله اختصاص داده شده‌است.

فرشید موسوینهایت دقت، هنر و ظرافت را در طراحی این فروشگاه به کار برده است و به تمامی جزئیات به شکلی بسیار هوشمندانه و زیبا پرداخته است. طراحی این فروشگاه بسیار خاص است و در آن ابتکارات جالبی دیده می‌شود. برای مثال در این فروشگاه هیچ نوع صندوق پولی دیده نمی‌شود و تمامی خریدها توسط آی پاد صورت می‌گیرد . علاوه بر این هیچ مانکنی نیز در ویترین فروشگاه برای نمایش لباس‌ها به چشم نمی‌خورد! به گفته ویکتوریا بکهام این کار برای برانگیختن حس کنجکاوی مخاطبان انجام شده است. شاید تمامی کسانی که به داخل فروشگاه می‌آیند، قصد خرید  نداشته باشند، ولی این سبکی نو و جالب است وحس خرید کردن را متفاوت می‌سازد.  پیشخان‌های سنتی و معمولی جای خود را با نیمکت‌هایی از چوب گردو عوض کرده‌اند و اتاق‌های پرو لباس بسیار بزرگ و جادار با مبل‌هایی برای نشستن کودکان است.گفتنی است در این فروشگاه کفش، کیف و البسه‌ای به فروش می‌رسند که قیمتشان کمتر از پنج هزار پوند نیست.دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟