سر فصل خبر ها


پروژه ساختمان مسکونی باغ مشهد، شهر اصفهان ، سال 1394

اطلاعات عمومی پروژه

نام پروژه: ساختمان مسکونی باغ مشهد
آدرس: اصفهان
شرکت مشاوره: استودیو طراحی براکت
معمار مسئول:
 شروین حسینی
تیم طراحی و فاز دو:
 مهدی هلاکویی ، فرزانه فتحی ، اشکان شهدادي ، پریسا حق شناس
تاریخ: 1394
نوع پروژه:
 مسکونی
مساحت زمین:
 295 مترمربع
مساحت ساخته شده:
 1290 مترمربع
 

ساختمان مسکونی باغ مشهد در مجاورت رودخانه زاینده رود اصفهان رو به روی فضای سبز محله باغ مشهد واقع شده است. نمای جنوبی نمای اصلی- رو به پارک و رودخانه می باشد که تامین کننده نور اصلی تمامی واحدهای ساختمان است. ورودی اصلی در نمای شمالی ساختمان قرار دارد که در انتهای یک خیابان بن بست واقع شده است.

با توجه به طرح تفضیلی شهر اصفهان، جهت تامین نور همسایه شمالی، از طبقه دوم به بعد ساختمان تحت زاویه 45 درجه عقب نشینی صورت گرفته است که طراح خلاق پروژه از این تغییر تحمیلی استفاده بهینه نموده و برای واحدهای شمالی تراس های را تعبیه نموده است.

در میانه‌ی زمین، فضای ارتباطی و تراس هایی با عمق مناسب قرار دارد که موجب ایجاد محلی برای نشستن و استفاده از فضای سبز و رودخانه جلوی ساختمان شده است، این فضای میانی زمین احداثی پروژه را به دو قطعه تقسیم نموده است.

بنیان اساسی و اصلی این پروژه ساختمان مسکونی باغ مشهد بر اساس ارتباط فضاهای بسته با فضاهای نیمه باز، ارتباط بصری و اتفاقات طراحی بین این فضاها می باشد.

به طور کلی هر طبقه این ساختمان از دو جعبه طولی و یک فضای میانی تشکیل شده است که ارتباط فیزیکی و بصری این جعبه ها توسط فضای تعریف شده نیمه باز میانی اتفاق می افتد. این جعبه بنا به عقب نشینی های اجباری در طبقات بالاتر از سمت شمال طول‌های متفاوتی پیدا کرده و هر یک برای دیگری نقش تراس را ایفا می کند .

طبقه همکف به دلیل ایجاد ورودی برای خودرو و ساکنین به سمت حیاط پروژه عقب نشسته است که موجب ارتباط بیشترسالن طبقه همکف و فضای سبز شده است. منظره و تیپ پنجره ها در سالن اصلی هر طبقه یکسان و اتاق خواب ها با توجه به نمای اصلی با یکدیگر متفاوت است.

دیوارهای میانی واقع در اطراف پله، دیوارهای پیرامونی و نما ساختمان که دو باکس اصلی ساختمان را از یکدیگر متمایز می کند، المان های سازه ای بکار گرفته شده خود شبکه ای متشکل از دیوارهای بتنی 25 سانتی متری است که به صورت اکسپوز هم دارای کاربری سازه ای و دارای کاربری معماری در نمای داخلی و خارجی ساختمان پروژه می باشد.

منفذهای باقی مانده از قالب های بتنی در دیوارها با لوله های پلکسی پر شده است که کاربری نورپردازی در روز و شب را بر عهده دارد. در نهایت این پروژه با استفاده از سه متریال بتن، چوب و آهن تشکیل شده است.

در طراحی جزییات این پروژه سعی شده است که ارتباط بی پیرایه میان معماری با محیط پیرامون در نهایت سادگی و صداقت، به نمایش گذارده شود. با در نظر گرفتن محدودیت های اجرایی، بودجه های در نظر گرفته شده از سمت کارفرما، این سادگی در جزییات پله، نحوه اتصال قاب‌ها به بتن نما، نرده ها و دیوارهای جدا کننده فضاها و جزییات چوبی پروژه نمود پیدا کرده است.

 

 

دیدگاه ها

مشاهده بیشتر دیدگاه ها ...

دیدگاه شما چیست؟